Na czym polega proces szkiełkowania?

Dodano: 2022-07-05

Szkiełkowanie to proces nierzadko porównywany do piaskowania. Znaczącą różnicą między nimi jest jednak wykorzystywany materiał czyszczący. W omawianym przypadku jest to szkło, a dokładniej — mikrokulki szklane dostępne w różnych granulacjach, a nie zmielony piasek. Ponadto szkiełkowanie umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni, a nie chropowatej jak w przypadku piaskowania. Czym wyróżnia się ten proces? Kiedy i gdzie są stosowane maszyny umożliwiające przeprowadzenie szkiełkowania?

Szkiełkowanie — podstawowe informacje

Tak jak zostało wspomniane, cechą charakterystyczną szkiełkowania jest fakt, iż do oczyszczenia określonego materiału wykorzystywane są wykonane ze szkła małe kulki. Proces ten pozwala na uzyskanie nie tylko wolnej od zabrudzeń powierzchni materiału, lecz także gładkiej i w zależności od potrzeb — satynowej albo błyszczącej. Ponadto należy pamiętać, że aby możliwe było, osiągniecie zadowalających efektów, trzeba zainwestować w nowoczesne maszyny do szkiełkowania. Za sprawą odpowiedniego sprzętu z łatwością dokonamy obróbki nawet małych oraz delikatnych elementów.

Kiedy zdecydować się na szkiełkowanie?

Szkiełkowanie jest polecane szczególnie osobom, które zajmują się obróbką surowych powierzchni wykonanych z takich materiałów jak: stal kwasoodporna, metal, a także aluminium. Ponadto tej metody używa się podczas renowacji poszczególnych elementów wykonanych z wcześniej wymienionych materiałów. Szkiełkowanie jest szeroko wykorzystywane w przemyśle zajmującym się produkcją maszyn. To właśnie dzięki temu procesowi poszczególne urządzenia mogą mieć tak estetyczne obudowy.

Ważną rolę szkiełkowanie odgrywa również w produkcji podzespołów maszyn. Oprócz tego stosuje się podczas renowacji elementów samochodów takich jak turbosprężarki, maglownice, głowice czy korpusy silników. Dlaczego? Przede wszystkim — doskonale zdaje egzamin w sytuacjach, gdy oczyszczenia potrzebują niewielkie, delikatne oraz cienkościenne elementy, którym cały proces zapewnia bezpieczeństwo.