Śrutownice do zastosowań specjalnych. Przegląd rozwiązań

Dodano: 2023-01-17

Podczas pracy z metalem należy go wyczyścić, aby nadawał się do dalszej obróbki. W tej czynności nieocenioną pomocą są śrutownice. Tego typu urządzenie może być również z powodzeniem wykorzystywany podczas śrutowania innych materiałów, takich jak tworzywo sztuczne, kamień naturalny, czy też kostka brukowa. Jednak w tym celu należy użyć specjalistycznego sprzętu. Jakie śrutownice sprawdzą się najlepiej?

Na jakie śrutownice warto zwrócić uwagę?

Jeśli zależy nam na urządzeniu, które będzie odpowiednie do wykonywania powtarzalnej obróbki jak m.in. usuwanie rdzy i zgorzeliny, ujednolicenie lub szorstkowanie powierzchni można sięgnąć po śrutownice automatyczne. Pozwalają one na obrabianie odlewów mosiężnych, aluminiowych i żeliwnych  oraz innych metalowych komponentów. Specjalistycznym urządzeniem jest model z satelitami, ponieważ sprawdza się podczas śrutowania pojedynczych detali zarówno na sucho, jak i na mokro.

Podczas obróbki powierzchniowej warto wykorzystać również śrutownice ze stołem obrotowym oraz przelotowe. Pierwsze z nich pozwalają na obróbkę detali o większych gabarytach oraz wadze. Z kolei drugie z wymienionych należy docenić za możliwość obróbki detali podłużnych jak profile i blachy. Należy też wspomnieć o śrutownicach turbinowych, wykorzystywanych do oczyszczania części o nietypowych kształtach, o dużej powierzchni wykonywanych z różnych materiałów.

Gdzie znaleźć dobre urządzenie?

Szukając odpowiednich śrutownic, należy zwracać szczególną uwagę na firmy, które oferują urządzenia wykorzystujące innowacyjne i ekologiczne rozwiązania w połączeniu z korzystną ceną. Warto też upewnić się, czy dany dostawca oferuje gwarancję, części zamienne, a także serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny. To szczególnie istotne, jeśli użytkowane urządzenie ulegnie awarii i będzie nam zależało na jego szybkiej naprawie.