Jak działają śrutownice iniekcyjne?
Dodano: 2022-09-22W każdym zakładzie, w którym niezbędna okazuje się obróbka małych detali, będzie potrzebna również śrutownica. Jest ona używana do obrabiania różnych elementów wykonywanych z metali. Te urządzenia poradzą sobie nawet z trudno dostępnymi miejscami. Jednym z rodzajów śrutownic są te iniekcyjne. Jak one działają? Co warto o nich wiedzieć?
Na jakiej zasadzie działa śrutownica iniekcyjna?
Śrutownica iniekcyjna jest precyzyjnym urządzeniem do obróbki detali. To kabina, będąca samodzielnym sprzętem do prowadzenia obróbki strumieniowo ściernej. Wbrew pozorom obsługa tego urządzenia nie należy do skomplikowanych. Wystarczy podłączyć je do źródła energii, zasypać (m.in. kulkami szklanymi), następnie podłączyć sprężone powietrze i maszyna zaczyna swoją pracę. Proces zachodzi za sprawą odpowiednio ustawionym parametrom strumienia roboczego oraz filtracji ścierniwa. Wszystko odbywa się w obiegu zamkniętym. Zużyty podczas obróbki materiał trafia do pojemnika na odpady, który jest zlokalizowany pod filtrem urządzenia.
Co wyróżnia śrutownicę iniekcyjną?
Śrutownica iniekcyjna jest doceniana za to, że doskonale radzi sobie z usuwaniem piasku, rdzy i zgorzeliny z detali. Wykorzystuje się ją zarówno do oczyszczania części, jak i ich matowania oraz uszlachetniania. Zdaje także egzamin podczas szorstkowania i gratowania elementów.
Tego typu urządzenie wyróżnia mocna i stabilna konstrukcja, wykonana z blachy stalowej. Ponadto konserwacja, która przedłuża żywotność sprzętu, nie jest czasochłonna. Praca przy śrutownicy iniekcyjnej jest komfortowa dzięki podwójnym, uszczelnionym otworom roboczym, dużym oknie wziernikowym, separatorowi ścierniwa, a także oświetleniu LED. Urządzenie można też urozmaicić w zależności od tego, do czego chcemy je używać np. o stół i kosze obrotowe oraz boczne śluzy. Podczas pracy pomocne może się okazać również wygłuszenie dźwiękochłonne wnętrza.