Metody mycia przemysłowego
Dodano: 2021-11-18Na etapie produkcji detale przechodzą przez różne etapy i są poddawane wielu procesom, dlatego praktycznie niemożliwe jest uniknięcie ich zabrudzenia. W związku z tym zarówno w warsztatach, jak i w zakładach przemysłowych należy zadbać o dokładane oczyszczenie poszczególnych podzespołów, co pozwala na wykorzystanie metod mycia przemysłowego. Czym one są oraz jakie ich rodzaje można wyróżnić?
Najskuteczniejsze metody mycia przemysłowego
W przemyśle ważne jest nie tylko oczyszczenie detali, lecz także usunięcie wiórów, tłuszczu oraz oleju. Nierzadko ważne okazuje się również fosforowanie, polegające na naniesieniu warstwy zabezpieczającej powierzchnię przed korozją. Czynności te często trzeba wykonywać przed obróbką części, na poszczególnych etapach procesu oraz po montażu. W usuwaniu zabrudzeń stosowane są m.in. technologie mycia przemysłowego, odbywające się w specjalnie do tego przystosowanych kabinach. Wśród nich warto wyróżnić:
- mycie natryskowe,
- zanurzeniowo-natryskowe,
- mycie ultradźwiękowe.
Pierwsza z nich cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją skuteczność. W myciu natryskowym używany jest silny, ukierunkowany strumień wody. Należy też dodać, że podczas tej czynności woda ma duże ciśnienie, co pozwala na usunięcie zanieczyszczeń o twardej oraz kleistej strukturze. Jeżeli odpady są szczególnie trudne do usunięcia, można zastosować również środki chemiczne. Z kolei mycie zanurzeniowo-natryskowe pozwala także na wykorzystanie rozpuszczalników.
Należy też dodać, że usuwanie zabrudzeń może odbywać się na zimno lub na ciepło — w temperaturze 65°C. Podczas mycia wodnego dobrze stosować środki czyszczące w stężeniu 0,5-5%. Mniejsze, podatne na uszkodzenia elementy warto także oczyścić za pomocą fal ultradźwiękowych o dużej częstotliwości, które przenikając przez strukturę cząsteczek brudu, szybko je usuwają. Wykorzystanie tej metody mycia pozwala na usunięcie wszystkich form mikroorganizmów z danej powierzchni.