Zasady działania piaskarek ciśnieniowych
Dodano: 2022-11-30Ręczne oczyszczanie znacznej liczby elementów z rdzy, pozostałości farb, czy też zgorzeliny zajmuje wiele czasu i wymaga dużych nakładów pracy. W związku z tym przedsiębiorstwa, w których zachodzi potrzeba wykonania takich zadań, z reguły decydują się na zakup piaskarki ciśnieniowej. Stawiając na wysokiej jakości sprzęt, zyskujemy gwarancję wydajności, efektywności, a przede wszystkim — niezawodności. W jaki sposób działają tego rodzaju urządzenia?
Piaskarka ciśnieniowa — w jaki sposób działa?
Praca piaskarki ciśnieniowej to zamknięty obieg medium śrutowniczego, które jest w urządzeniu oczyszczane oraz segregowane. Zasada działania urządzenia jest prosta — poprzez specjalną dyszę wyrzuca pod wysokim ciśnieniem strumień ścierniwa w kierunku powierzchni elementów, które mają zostać oczyszczone. Ziarnami ścierniwa uderzającymi o powierzchnię przedmiotu mogą być m.in. metal lub szkło, a także korund.
Każda piaskarka ciśnieniowa ma atestowany zbiornik śrutowniczy, który zasilany jest ścierniwem. Dodatkowo poniżej systemu filtracyjnego umieszczony jest pojemnik na odpady — trafiają do niego resztki zużytego ścierniwa oraz zanieczyszczenia, które są usuwane z powierzchni obrabianych elementów. Warto podkreślić, że te urządzenia pozwalają nie tylko na oczyszczanie gładkich powierzchni przedmiotów, lecz także pozbywanie się zanieczyszczeń z elementów z licznymi załamaniami oraz zakamarkami.
Gdzie wykorzystuje się piaskarki ciśnieniowe?
Opisywane urządzenia okazują się niezwykle przydatne przy produkcji i konserwacji maszyn oraz ich podzespołów, dlatego szeroko wykorzystuje się je w przemyśle. Nierzadko można je spotkać w warsztatach samochodowych, gdzie również niezwykle ważne jest właściwe oczyszczenie podzespołów pojazdów. Wykorzystanie tego sprzętu znacznie skraca czas potrzebny na naprawę.